Baro Avukatları Ücretsiz Mi? Barodan Avukat Nasıl İstenir?

Baro Avukatları Ücretsiz Mi? Barodan Avukat Nasıl İstenir?

Türkiye Barolar Birliği tarafından hukuksal yollar tarafından hakkını aramak isteyen, fakat maddi durumu elvermeyen vatandaşlar için ücretsiz avukat atar. Hak arama özgürlüğü ve güvencesi ile vatandaşı hukuki işlerini yürütür. Bu hizmet Adli Yardım olarak adlandırılır. Bu hizmetten faydalanabilen davalar sadece, icra takipleri ve hukuk davalarıdır. CMK yani Ceza Mahkemesi Hukuku hükmünde görülecek bir dava varsa, Davanın görüleceği mahkemeye başvurarak ücretsiz avukat talep etme hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Adli Yardım Kurumu tarafından Kişilerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engellerin kalkması eşitliğin sağlanması bu sisteme başvuruluştur. Bu sistemde avukatlık ücretlerinin ücretsiz olmasının yanı sıra diğer yargılama giderlerini de karşılamak için bulunuyor. hukukta maddi duruma sahip olmayan kişilerin yargılama giderleri ya ücretsiz olarak ya da bağışık olarak sağlanmaktadır.

Adli Yardım, adli yargılanmak için sistemde;

Mahkeme masrafları, Ücretsiz Avukatlık hizmeti olarak ikiye ayrılır.

Mahkeme Masraflarına İlişkin Maddi Yardım

HUMK ‘’Hukuk Usulü Mahkemeleri Kanunu’’ 465. Maddesinde Mahkeme masraflarına ilişkin maddi yardım hakkında detaylar mevcut bulunmaktadır. Kanuna göre Adli Yardımın Sunduğu olanakları avukatınızdan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Avukat Hizmetine İlişkin Adli Yardım

Adli Yardım kurumu tarafından Barodan ücretsiz avukat talebi doğrultusunda avukat ataması iki şekilde olur.

  • Adli Yardım bürosuna veya temsilcilerine başvurmak gerekir. temsilciler sizden belirli evraklar talep edecektir. Bu evraklar incelenir. Belirli koşulları taşıyorsanız size avukat hizmeti tahsis edilir.
  • HUMK maddelerine göre de baro tarafından vekil ataması yapılır. Fakat bu sisteme göre adli yardım desteği daha fazla olduğundan dolayı, bu yolu tercih eden çok az sayıdadır.

Barodan Avukat Talebi İçin Gerekli Evraklar

  • Fakirlik Belgesi
  • İkametgah Belgesi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Dava için gerekli evrakların fotokopileri

Barodan Avukat talep ederken adli süreci yürütmek için giderleri karşılayamayacak güçte olduğunuzun belgesi olması gerekir. bazı durumlarda fakirlik belgesinin yanı sıra aylık geliri gösteren belgeler de gerekebilir. Aynı zamanda üzerinizde herhangi bir gayrimenkul, araç olmadığını gösteren belgeler, herhangi bir sigortadan faydalanmadığınıza dair belgeler talep edilir.