KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE KİRA ÖDEMELERİ ERTELENECEK Mİ, KİRACILAR TAHLİYE EDİLECEK Mİ? - KOCAELİ/GEBZE AVUKATI

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE KİRA ÖDEMELERİ ERTELENECEK Mİ, KİRACILAR TAHLİYE EDİLECEK Mİ? - KOCAELİ/GEBZE AVUKATI

COVİD-19 salgını, sağlık alanındaki etkilerinin yanında ekonomik ve toplumsal yaşamın her alanını da etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde Korona virüs salgının mücbir sebep olduğu kabul edilmiş ve salgınla mücadele adına birtakım tedbirler düzenlenmiştir.

Mücbir sebep hukukumuzda, tarafların kusurundan kaynaklanmayan ve taraflara yüklenemeyen, taraflarca öngörülemeyen ve bir yükümlülüğün yerine getirilmesini imkansızlaştıran doğal afet, hastalık, savaş, grev, mevzuatlar ve idare tarafından getirilen engellemeler, yasaklamalar gibi haller olarak düzenlenmiştir.

 

01.03.2020 TARİHİNDEN 30.06.2020 TARİHİNE KADAR İŞLEYECEK İŞ YERİ KİRA BEDELİNİN ÖDENEMEMESİ KİRA SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE TAHLİYE SEBEBİ OLUŞTURMAZ” DÜZENLEMESİ

 

Bu salgının etkilerini azaltabilmek amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Söz konusu düzenlemelerden biri de 26.03.2020 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 7226 sayılı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair çıkarılan kanun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanun’da yer alan geçici 2.madde “1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.” hükmünü içermektedir. Bu hükmün, kira sözleşmelerini ne şekilde etkileyeceğinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Geçici 2.madde ile getirilen düzenleme, işyeri kiralarında, kiracının kira bedelini ödeme süresi içerisinde kirayı ödememesi durumunda, normal şartlarda kiraya verenin sahip olduğu kira sözleşmesinin feshi ve kiralananın tahliyesi imkanını, 30 Haziran 2020 tarihine kadar askıya almıştır.

 

Bu düzenleme, 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında muaccel hale gelen kira bedellerinin ödenememesi halini kapsamaktadır. Söz konusu hükmün uygulama alanının bu tarihler arasında olduğu unutulmamalıdır.

 

İLGİLİ MADDE YALNIZCA İŞYERİ KİRALARI İÇİN GETİRİLMİŞ BİR DÜZENLEME OLUP KONUT KİRALARI İÇİN SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

Unutulmaması gereken diğer nokta, geçici 2.maddenin yalnızca işyeri kiraları için getirilmiş bir düzenleme olduğudur. Bu madde ile işyerleri arasında herhangi bir sınırlama ya da ayrım yapılmamıştır, tüm işyeri kiraları bu kapsama alınmıştır. Borçlar Kanunu sistematiğinde gördüğümüz gibi bir “çatılı işyeri-çatılı olmayan işyeri” gibi bir ayrım gözetilmemiştir. Konut kiralarının bu kapsama girmeyeceğinin tekrar altını çizmek gerekir. İşyeri kira sözleşmeleri haricinde kalan diğer kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenen süre içinde ödenmemesi konusunda mevcut düzenlemede bir değişiklik bulunmamaktadır.

 

 “İşyeri” ifadesinden ne anlaşılması gerektiği üzerinde kısaca durmakta da fayda vardır. Bir kira ilişkisinin “işyeri kirası” olup olmadığı noktasında kiralanın ne tür faaliyetlere özgülendiği, sözleşmede kullanım amacının belirlenip belirlenmediğine, kiralanan taşınmazın kütükte mesken mi işyeri vasfına girdiğine bakılması faydalı olacaktır.

KİRACININ KİRA BEDELİNİ ÖDEME BORCU DEVAM ETMEKTEDİR. İLGİLİ MADDE SADECE KİRA BEDELİNİN ÖDENMEMESİNİN FESİH YA DA TAHLİYE SEBEBİ YAPILAMAYACAĞINA İLİŞKİNDİR.

Geçici 2. Madde, kira bedellerinin ödenmemesine ilişkin değildir. Kira bedelinin ödenmemesi durumunun (kiracının kira bedellerini ödemede temerrüdü halinde) fesih ya da tahliye sebebi olmayacağına ilişkindir. Kiracının belirlenen süre içinde kira bedelini ödeme borcu devam etmektedir.

 

 

HİZMETLERİMİZ VE İLETİŞİM

Kocaeli-Gebze  avukatı olarak koronavirüs salgınında kira sözleşmeleri, kira sözleşmesinin feshi ve kiracının tahliyesi konularında  müvekkillerimize hizmet sunmaktayız.

Daha detaylı bilgi edinmek için İstanbul'un Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu ilçelerinde ve Kocaeli'nde avukatlık ve danışmanlık hizmeti veren Polatoğlu Hukuk Bürosu’nu ziyaret edebilir veya iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sitemizde yer alan tüm makaleler ve bilgilerin izinsiz çoğaltılması, paylaşılması yasaktır. Sitemizde yer alan tüm makalelerin ve yazıların tüm hakları Polatoğlu Hukuk Bürosuna aittir.