Background
Buket Polatoglu

Anlaşmalı Boşanma Avukatı, Anlaşmalı Boşanma Nedir? Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Avukatı, Anlaşmalı Boşanma Nedir? Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Avukatı, Anlaşmalı Boşanma Nedir? Nasıl Yapılır?

Boşanma davalarından bir diğer çeşidi de anlaşmalı boşanmadır. Bu boşanma türü en hızlı çözüm ve en kısa sürede gerçekleşen boşanma türüdür. Ancak bu boşanma türünün de bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle bu huşularda yardımcı olabilmesi için anlaşmalı boşanma avukatı bularak bir uzman olarak yardım almanız gerekecektir.

Ayrıca her iki taraf ta boşanma davası öncesi anlaşma sağlayıp kısa süre içerisinde boşanmak isteseler de bunun şartlarını yerine getirmek zorundadır. Bu tüm hususları mahkeme öncesinde yerine getirip mahkeme heyetine sunmaları gerekmektedir.

Bu hususlar çocuk velayeti, maddi manevi tazminat, nafaka, mal ve mülk paylaşımı gibi mühim detaylardır. Bu dosyayı anlaşmalı boşanma avukatı dahilinde hazırlayabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı boşanma, birliktelikte bulunan tarafların ortak aldıkları karar ile evliliği bitirmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu boşanma türünü mahkeme heyetine sunmak için öncelikle her iki tarafında aralarında anlaşması gerekir. Bunun sonucunda maddi manevi bütün yasal sorumlulukları anlaşmalı bir şekilde paylaşmaları gerekir.

Boşanma davaları yöntem ve biçim bakımından çeşitlilik göstermektedir. Boşanma süreci öncesinde ve süre boyunca 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu dikkate alınarak “anlaşmalı boşanma şartları” yerine getirilmesi şarttır.

Anlaşmalı boşanma açılırken, İstanbul Anadolu Yakası anlaşmalı boşanma avukatı sayesinde işlemlerinizi hızlandırabilir, anlaşmalı boşanma protokolü ve anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nedir | Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir

Türk Medenini Kanunu gereği anlaşmalı boşanma davası belli başlı şartlar bulunmaktadır. Anlaşma yolunu daha iyi çözümlere kavuşturmak için Gebze anlaşmalı boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen şartlar şu şekildedir;

  • Taraflar arasında anlaşmalı boşanma davası başlaması için evlilik zamanının en az 1 yılı doldurması gerekmektedir. 1 yılı doldurmamış evlilikler, boşanma çeşitlerinden olan anlaşmalı boşanma davası hükmünden yararlanamamaktadır.
  • Anlaşarak boşanmak isteyen taraflar maddi manevi belirtilen bütün yasal sonuçlar için uzlaşım içinde olduğuna dair anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamalıdır. Belirtilen bu protokol davanın omurgasını oluşturmaktadır. Bu omurga büyük önem arz etektedir.
  • Anlaşmalı boşanma davalarında her iki eşinde davaya katılması mecburidir. Mahkeme de hakim her iki tarafı da bizzat dinleyecektir. Zira hakim taraflara protokolde belirtilen bütün şartları aralarında anlaşıp anlaşamadıklarına dair sorular soracaktır. Ayrıca her iki tarafında protokolde geçen bütün şartları bildiklerine dair sözlü onay alacaktır.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı boşanma davası eşler arasında en kısa zamanda boşanmanın gerçekleşeceği bir boşanma davası türüdür. Dava öncesinde yazılması gereken bir dilekçe vardır. Bu dilekçe de karşılıklı olarak anlaşıp boşanmak istediklerini yetkili ve idari mahkemeye bildirmelidirler. Dava açılmadan önce anlaşmalı boşanma avukatı ile iletişime geçip yardım alabilirsiniz.

Boşanma davalarıyla genellikle Aile Mahkemeleri ilgilenmektedir. Fakat bazı küçük adliyelerde Aile mahkemeleri bulunmamaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşacak olursanız davanız Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılacaktır.

Dava açılamadan önce anlaşmalı boşanma avukatı aracılığıyla son 6 ay içerisinde ikamet ettiğiniz adresi vermeniz gerekmektedir. Eşler bahsi geçen ikamete en yakın Aile Mahkemesine başvurmalıdır. Eğer aksi bir durum yani ikamet yerleri son 6 ay içerisinde farklılık gösteriyorsa bu durumu davalının bulunduğu bölgeye yakın Aile Mahkemesine başvurarak çözüme kavuşturmalıdırlar. Öte yandan anlaşmalı boşanma davalarında taraflardan biri itiraz etmezse istedikleri bir mahkemeye de başvurabilirler.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanma niyetiniz var ise eğer İstanbul ikamet kullanıyorsanız; en iyi boşanma avukatı tercihen İstanbul Anadolu Yakası anlaşmalı boşanma avukatı olabilir.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi boşanma davaları için omurgalardan biridir. Fakat anlaşmalı boşanma dilekçelerinde, her şeyi bildirmek zorunda değillerdir. Yani evlilik birliği başladığı günden bugüne kadar her şeyi anlatmak zorunda değillerdir. Boşanma bilindiği üzere hem manevi hem de maddi olarak çok zor bir süreçtir.

Bu geçen zor süreçte taraflar psikolojik bağlamda ciddi şekilde etkilenebilirler. Bu nedenle her iki eşte bu geçecek zorlu süreç için doğru karar verebilmelidir. Bu geçen süreçleri iyi değerlendirebilmek ve olayların kritiğini daha sağlıklı yapabilmek için bir avukattan destek alınmalıdır. 

Dilekçe hazırlanırken muhakkak uyulması gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Tarafların internet üzerinde buldukları dilekçe örneklerini kafalarına göre doldurmak yerine muhakkak bir anlaşmalı boşanma avukatına başvurmalıdır. Alanında uzman avukatlar bireylere en sağlıklı en doğru karar için yardımcı olacaktır.

İnternetten bulup hazırladığınız dilekçe örnekleri dava sırasında sizlere daha çok zarar verebilir. Zira protokol gereği her boşanma davası dilekçesi olayların seyrine ve gereğine göre farklı bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu gerekliliği en doğru şekilde bilende anlaşmalı boşanma avukatı gibi uzman avukatlardır.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak bu boşanma davaları çeşitleri içerisinde en az zamana yayılan anlaşmalı boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma süreci için tam olarak kesin konuşmamakla birlikte en geç 1 haftalık süreyi bulamaktadır. Bu süreci birkaç gün gibi kısa bir sürede de çözebilirsiniz. Ancak yasal prosedürleri doğru takip etmeli ve diyalogların alanında profesyonel avukatlar dahilinde gerçekleştirmelisiniz.

Tek Celsede Boşanma Olur Mu | Tek Celsede Boşanma Nasıl Yapılır

Tek celsede boşanma prosedürlere doğru bir şekilde uyulduğu taktirde mümkündür. Tek celsede boşanmak için, alanında uzman bir avukat ile anlaşmalı boşanma davası açabilirsiniz. Bu anlaşmalı boşanmalar çoğunlukla tek celsede boşanma ile çözülüyor. Ancak prosedürlere uygun davranmak ve mahkeme ile aradaki bağlantıları doğru bir şekilde kurmak gerekmektedir. Bunun için alanında uzman anlaşmalı boşanma avukatı muhakkak şart.

Anlaşmalı boşanmalarda yapılan anlaşmalar sonrasında, bireyler hiç kuşkusuz doğru bir dilekçe ile doğru bir avukat tercihi dava adına en kısa süreyi hazırlayacaktır.

Polatoğlu Hukuk olarak, Başta izmit, kocaeli, gebze olmak üzere istanbul anadolu yakası ve istanbul avrupa yakasından bir çok müvekkilimize danışmanlık sağlamaktayız.