Background
Buket Polatoglu

KOCAELİ-İZMİT PATENT DAVASI AVUKATI

KOCAELİ-İZMİT PATENT DAVASI AVUKATI

KOCAELİ-İZMİT PATENT DAVASI AVUKATI

KOCAELİ-İZMİT PATENT DAVASI AVUKATI

               Patent Hakkı, patentlenebilirlik Şartları, Patent Hakkının Kapsamı, Patent Başvurusu, Patentin Verilmesi, İtiraz konularına ilişkin Kocaeli-İzmit’te bulunan Polatoğlu Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize profesyonel patent davası avukatı ve hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

               Patent Nedir?

Amiyane tabirle patent, “yeni” bir ürünü ya da buluşu gerçekleştiren kişiye koruyucu bir takım haklar tanıyan belgeye verilen addır. Kişi, gerçekleştirdiği buluş yahut ürün üzerinde patent hakkına sahip olduktan sonra, ürünün basılması, çoğaltılması ve satışı gibi konularda tekel nitelikte olan yani sadece yeni ürünü ya da buluşu oluşturan kişiye tanınan bir takım haklar elde edecektir.

Patente ilişkin kullanılması gereken mevzuat 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’dur. Patent konusu ise 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 4. Kitap 1. Kısım’da düzenlenmiştir.

Patent Hakkının Kapsamı ve Sınırları, Kanuni Tekel, Korumanın Kapsamı gibi konular ise uygulamada karşılaşılan ve üzerinde durulması gereken hususlardır. Patent Hakkının Kapsamı ve sınırları 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu madde 85’te detaylı olarak belirtilmiştir. Sırasıyla madde 86, 87, 88 ve 89’da ise buluşun dolaylı kullanımının önlenmesi, önceki kullanımdan doğan hak, kanuni tekel ve patent başvurusu veya patentin sağlamış olduğu koruma detaylı olarak incelenmiştir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu için gerekli belgeler ve başvuru tarihinin kesinleşmesi 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 90. maddesinde tek tek, detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Başvuru tarihinin kesinleşmesi hususu da önem arzetmektedir ki patent sahibi elde etmiş olduğu başvuru kesinleşmesi sonucu bir takım hukuki korumalardan faydalanabilecektir.

Önemle belirtmek gerekir ki, her ne kadar patent başvurusunda gerekli olan belgeler ilgili kanunun 90. Maddesinde tek tek yazsa da, basiretsiz ve özensiz bir şekilde yapılan patent başvurusu, ileride ortaya çıkabilecek esasa ya da usule ilişkin herhengi bir noksanlıktan kaynaklanarak, patent sahiplerini maddi ve hukuki açıdan zarara uğratabilir nitelikte bir husustur.

Kocaeli-İzmit’te bulunan Polatoğlu Hukuk Bürosu olarak Patent Hakkı, Patent Başvurusu, 3. Kişilerin yaptığı Patent Başvurusuna İtiraz konularına ilişkin siz değerli müvekkillerimize Profesyonel Patent Davası Avukatı ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Yukarıdaki konulara ilişkin daha ayrıntılı bilgi için sitemizin iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

-Patentlenebilir Buluşlar

-Patent Hakkının Kapsamı ve Kullanılması

-Patent Başvurusu

-Patent Başvurusuna İtiraz