Background
Buket Polatoglu

MARKA AVUKATI

MARKA AVUKATI

MARKA AVUKATI

Marka tescili, markanın kullanılması, marka başvurusunun şartları, lisans, marka hakkına tecavüz gibi konularda müvekkillerimize İstanbul Kartal’da bulunan Yıldırım Hukuk Bürosu olarak profesyonel marka avukatı hizmeti vermekteyiz. Yukarıda belirtilen konular ve kapsamları 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nda düzenlenmektedir.

                  6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu madde 4 uyarınca marka olabilecek işaretlerin niteliği, yani nasıl olması gerektiği belirtilmiştir:

                                   Madde 4- (1) Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir.

                  6768 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu madde 5 ve 6  maddelerinde  ise marka tescilinde mutlak ret ve nispi ret nedenleri sayılmıştır. Müvekkillerimize, marka tescilinde mutlak ret ve nispi ret nedenlerine ilişkin profesyonel marka avukatı hizmeti sunmaktayız.

Ayrıca, uygulamada birçok problemle karşılaşılan hususlardan bir tanesi de markanın tescili konusudur. Tescil şartları, koruma süresi ve yenileme bakımından markanın tescili, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu madde 22 ve 23’te düzenlenmiştir. Yıldırım Hukuk Bürosu olarak, markanın tescili konusunda çıkabilecek uyuşmazlıklar hakkında da profesyonel marka avukatı ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Tescil başvurusu da uygulamada sıkça karşılaştığımız vakalardan bir tanesidir. Tescil başvurusu konusu; başvuru şartları, yapılan başvurunun incelenmesi-yayımı ve 38.madde uyarınca reddedilen başvuruya yapılacak itiraza ilişkin kapsamlı bir konudur. Giriş olarak; markanın tesciline ilişkin bir takım tescil edilemeyecek adlar bulunmaktadır. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 35. maddesinde tescil edilmeyecek adlar belirtilmiştir. Devamında ise belirttiğimiz üzere başvuru şartları, başvurunun incelenmesi, itiraz gibi hususlar açıkça belirtilmiştir. Tescil başvurularına ilişkin hususlarda İstanbul Kartal’da bulunan Yıldırım Hukuk Bürosu olarak siz değerli müvekkillerimize profesyonel marka avukatı hizmeti ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Marka tescili, markanın kullanılması, marka başvurusunun şartları, lisans, marka hakkına tecavüz gibi konularda İstanbul Kartal’da profesyonel marka avukatı hizmeti veren Yıldırım Hukuk Büromuzdan daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.